Kantor Dash

Kryptowaluta DASH jest jedną z młodszych alternatyw dla BitCoina. Pojawiła się ona w 2014 roku, a więc aż pięć lat po „dziadku” cyfrowego pieniądza. Na początku DASH używał innych nazwa jak Xcoin i Darkcoin (od wykorzystywania go powszechnie w darknecie - obecnie udział tego wirtualnego pieniądza w tym miejscu jest bardzo niski). Zakup DASH jest dosyć prosty - wystarczy skorzystać z oferty kantoru kryptowalut, który oferuje wymianę tradycyjnego środka płatniczego na monety DASh, jak np. Impily.

Sprawdź kantor Dash!
obrazek prezentujacy

Czym jest kryptowaluta DASH?

Kryptowaluta DASH została zaprojektowana jako gałąź BitCoina, a więc jako tzw. altcoin (czyli coin alternatywny). Dosyć szybko zaczęła zyskiwać popularność wśród osób operujących kryptowalutami, ze względu na niesamowitą szybkość działania. Nie ma w tym z resztą nic dziwnego, ponieważ dokładnie taki był zamysł twórców tej waluty - aby przyspieszyć transakcje wykonywane za pomocą kryptowalut. Bazuje na kodzie C++, a czas pojedynczego bloku wynosi 2,5 minuty.

Blockchain kryptowaluty DASH opiera się na dwóch bardzo ważnych elementach - Proof of Work oraz funkcji haszującej X11. Ze względu na wykorzystanie tej konkretnej funkcji do wydobycia waluty DASH niezbędne jest skorzystanie z koparki kryptowalut ASIC. Co ważne - DASH jest jedną z niewielu kryptowalut, które mogłyby w przyszłości skutecznie zastąpić karty płatnicze. Jest to bardzo istotna kwestia i należy się tej technologii uważnie przyglądać.

DASH z technicznego punktu widzenia niespecjalnie różni się od innych monet wirtualnych bazujących na BitCoinie, a więc jest tak samo jak on prosta w obsłudze. Co jednak sprawia, że jest ona wyjątkowa? Funkcja instant send, która charakteryzuje się natychmiastowym działaniem, a jej zadaniem jest blokowanie środków przed przetworzeniem ich przez blockchain.

Ze względu na całkiem duże zainteresowanie tą kryptowalutą, już w kwietniu 2018 wartość DASH przekroczyła 4.3 biliona dolarów, co sprawiło, że stała się ona jedną z dwunastu topowych kryptowalut.

Dash - kurs

Na początku kurs waluty DASH był niezwykle zmienny, czego można się było spodziewać po nowej walucie. Na podstawie wykresów można zauważyć wyraźny wzrost wartości w miesiącach wiosennych, a następnie spadek w letnich, by pod koniec lata znów rosnąć. Na skali widać też, że kurs DASH powoli zaczął się stabilizować, co jest dobrym znakiem dla osób, które inwestują w tą wirtualną walutę. Historycznie DASH był najwięcej warty w zimie, na przełomie lat 2017 i 2018.

Kantor kryptowalut – wybierz bezpieczne rozwiązanie
Sprawdź produkty

Dash - prognozy

Zdaniem prognostyków, DASH zaczyna stabilizować swoją pozycję, na tę chwilę nic nie wskazuje na to, żeby jej wartość miała gwałtownie spaść lub wzrosnąć. Póki co, ta alternatywna waluta utrzymuje mniej więcej stałą wartość, ku uciesze osób, które handlują mniej popularnymi monetami wirtualnymi. Część analityków przewiduje jednak niewielkie wzrosty, a więc coś, czego nie należy się obawiać na rynku kryptowalut, ponieważ dobrze świadczy o samej walucie.

Dash - jak kopać?

Jak już zostało wspomniane - do kopania DASH potrzebna jest specjalna koparka ASIC. W przeciwieństwie do koparek opartych o superszybkie dyski półprzewodnikowe czy procesory graficzne, te, które wykorzystuje się przy DASHU wyglądają znacznie bardziej jak urządzenia serwerowe niż zwyczajne komputery. Co więcej - koparki ASIC zazwyczaj kupuje się już złożone, podczas gdy koparki np. do ETHEREUM można złożyć z dostępnych normalnie na rynku komponentów komputerowych.

Dash - jak i gdzie kupić?

Z technicznego punktu widzenia, żeby kupić DASH, można skorzystać z trzech możliwości. Pierwsza i najmniej bezpieczna to po prostu kupno od osoby, która takiego coina posiada. Druga i bezpieczniejsza to kupno monety na giełdzie. Trzeba jednak uważać, by nie dać się oszukać. Trzeci i najbezpieczniejszy sposób to wymiana waluty tradycyjnej na DASH w sprawdzonym kantorze kryptowalut, takim jak np. Impily, gdzie bez problemu nie tylko kupisz kryptowaluty, ale także założysz do nich wirtualny portfel o wysokim stopniu zabezpieczeń.

Opinie o kryptowalucie Dash

zwykle unikam inwestowania w nowe kryptowaluty i poprzestaję na Bitcoinie i Ethereum, ale ostatnio zaryzykowałem i zacząłem obracać Dash – strzał w dziesiątkę! Może wahania kursów nie są aż tak spektakularne jak w przypadku tych bardziej modnych krypto, ale przez to lokowanie pieniędzy w Dash jest stosunkowo bezpieczne.


Adam

znajomi, którzy od dawna inwestują na rynku krypto, poradzili mi, żeby na początek wybrać jakąś nową walutę, która nie jest tak zcentralizowana. Mój wybór padł na Dash i na razie nie żałuję – ostatnio wreszcie odnotowałem pierwsze zyski! A jak na to jak krótka jest na razie moja przygoda z krypto, to spory sukces.


Grzegorz