Artykuł napisany przez

Jeden z Nabitych w mBank posiadacz kredytu starego portfela w CHF. W czerwcu 2012r. wygrał z BRE proces i otrzymał zwrot nadpłaconych odsetek kredytu.

3 odpowiedzi

Strona 1 z 1
 1. MaG
  MaG z | | Odpowiedz

  W nawiązaniu do bardzo ciekawej i merytorycznej wymiany opinii między autorami strony (Panem Tomaszem i Panem Marcinem) i mną – postaram się wkrótce bazując na tym poście wyjasnić dla zainteresowanych kilka kwestii precyzyjnie w tym temacie z punktu widzenia faktycznych zysków/kosztów kredytobiorcy, banku i zasad rachunkowości.

 2. MaG
  MaG z | | Odpowiedz

  Tak jak wyjaśniliśmy sobie z Autorem podkreślić należy tu kilka kwestii:

  Różnica na saldzie kapitału kredytu ma charakter niekasowy – wynika z faktu nie przesłania właściwego (teoretycznego) harmonogramu względem którego były liczone dotychczasowe różnice (nadpłaty) rat.

  Pojawia się jedynie w przypadku jeżeli Bank tak jak w przypadku Pana Marcina uzna wykonanie wyroku jako zwrot różnicy rat wyliczonej na kalkulatorze bez przesłania jednocześnie skorygowanego harmonogramu.

  Tak naprawdę wynika z faktu, że występuje się o zwrot nadpłaconych rat, a nie o zwrot nadpłaconych odsetek (i w tej kwestii trzeba mieć jasne rozróżnienie).

  Jest tak naprawdę merytorycznie różnicą na odsetkach, a w skutek istnienia ststemu rat annuitetowych w tym wypadku przejawia się tylko jako różnica w saldach kapitałowych kredytu.

  W całej historii kredytu, aż do jego całkowitej spłaty nie ma różnicy w ostatecznym rozliczeniu. W ostatecznym rozliczeniu kredytu nasz zwrot powinien i musi być równy różnicy na nadpłaconych odsetkach (które są faktycznym kosztem kredytu). Bo jeśli nawet teraz zostałaby taka różnica na kapitale zwrócona nam kasowo – to dalej dla zachowania poprawności rozliczenia musiałaby być odejmowana w odpowiedni sposób w kalkulacji z kalkulatora, jeżeli Bank dalej nie zmieniałby nam harmonogramu.

  Harmonogram to nie tylko właściwe saldo ale i właściwe oprocentowanie, z którego ten harmonogram – a więc i salda kapitałowe na dany dzień jak i właściwe raty (część kapitałowa i odsetkowa) powinny wynikać.

  Mam nadzieję że to wyczerpie ewentualne pytania które mogłyby się pojawiać w związku z powyższym postem.

 3. Karol
  Karol z | | Odpowiedz

  I tak ciezko przychodzilo mi zrozumienie powyzszych wywodow. W koncu zrozumialem i byc moze ten rysunek bardziej przemawia:
  http://www.inf.sgsp.edu.pl/~mimooh/nabici.png

Prosimy o komentarz z Twoim prawdziwym imieniem i nazwiskiem.

Napisz odpowiedź